• KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNO-RELIGIJNEJ 2023

• 10.11.2023 21:17
      • Nastąpił długo oczekiwany wielki finał Konkursu Pieśni Patriotyczno-Religijnej z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 z Oddziałami Sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Międzyrzeczu i parafię pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu.
      • Jej celem były nie tylko zmagania i współzawodnictwo wokalne. Staliśmy się świadkami nietypowego spotkania dzieci i młodzieży wspólnie przeżywających i kształtujących poprzez muzykę oraz śpiew postawy patriotyczne
        oraz chrześcijańskie.
        Zebrana społeczność szkolna Jedynki przystąpiła również do akcji „Szkoła do hymnu” organizowana przez MEiN i o symbolicznej godzinie 11:11 wszyscy zebrani odśpiewali uroczyście hymn narodowy.

Dzięki różnorodności interpretacyjnej pieśni i piosenek patriotyczno-religijnych poznaliśmy liczne oblicza patriotyzmu oraz relacji człowieka z Bogiem,
        które dzięki dzieciom oraz młodzieży zyskały niezwykłą oryginalność, żywiołowość
        i dynamikę. Podziwialiśmy również talenty wokalne
        oraz muzyczne.

Uczestnicy klas I - VIII szkół podstawowych wystąpili w kościele pw. św. Wojciecha przed publicznością i kapitułą konkursową. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za mobilizację i chęć uczestniczenia w tej cyklicznej rywalizacji oraz bardzo wysoki poziom wokalno-interpretacyjny.

Kapituła konkursowa, w skład której weszli Przewodnicząca Jury Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Katarzyna Budych, ks. kan. Paweł Tokarczyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Międzyrzeczu Pani Monika Szypszak, dowódca I kompanii Skwierzyńskiego 151. Batalionu Lekkiej Piechoty im. Zesłańców Sybiru - Pan Porucznik Łukasz Sobiech, harcmistrz Hufca Międzyrzecz Związku Harcerstwa Polskiego  Pan Wiesław Wójcik oraz uczennica z klasy 8a SP1zOS w M-czu, przewodnicza Rady Samorządu Uczniowskiego Maja Witkowska, biorąc pod uwagę kryteria konkursowe, czyli dobór repertuaru, interpretację utworów, innowację artystyczne, ogólne wrażenie artystyczne oraz czystość intonacji i warunki głosowe wykonawców, wydała werdykt.

Oto wyniki:

I kategoria wiekowa – uczniowie klas I - IV szkoły podstawowej

I miejsce zajęła Zofia Ratajczak ze Szkoły Śpiewu i Gry na instrumentach „Muzyczny Zakątek” w Międzyrzeczu.

II miejsce zajęła Zuzanna Tomaszewska ze Szkoły Podstawowej nr 1  z Oddziałami Sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Międzyrzeczu.

III miejsce zajęła Maja Konstanty ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Międzyrzeczu.

II kategoria wiekowa – uczniowie klas VI -VIII szkoły podstawowej

I miejsce zajęła Hanna Strychała ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Międzyrzeczu.

II miejsce zajęła Liwia Gągała ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Szarych Szeregów w Międzyrzeczu.

III miejsce – nie przyznano.

Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki ufundowane przez Gminę Międzyrzecz,
        gdyż w naszym Konkursie wszyscy uczestnicy mogą się czuć zwycięzcami. Dziękujemy także ich opiekunom motywujących dzieci oraz młodzież do udziału w konkursie.

W czasie obrad kapituły konkursowej zostały wręczone nagrody uczniom biorącym udział
        w szkolnym konkursie literackim, którego mottem były słowa: „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. Zadaniem uczestnika było napisanie autorskiego opowiadania ilustrującego motto konkursowe. Wyniki ogłosiły wicedyrektor szkoły Pani Danuta Klimaszewska
        oraz nauczycielka języka polskiego Pani Wiesława Grządko. Gratulujemy zwycięzcy Szymonowi Rucie z klasy 6a oraz wyróżnionym osobom Oleksandrze Ozarchuk
        i Valentynie Dakhtler z klasy 8a.
         Pozostali uczestnicy otrzymali upominki ufundowane przez kapitułę konkursową naszej szkoły. Zapraszamy do kolejnych szkolnych konkursów!

Szczególne podziękowania kierujemy do
        Lubuskiego Kuratora Oświaty Pani Ewy Rawy,

Przewodniczącej Rady Miejskiej Pani Katarzyny Budych,
        proboszcza parafii pw. św. Wojciecha ks. kan. Pawła Tokarczyka,
        Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Międzyrzeczu Pani Moniki Szypszak oraz Pani Danuty Klimaszewskiej,
        dowództwu I kompanii Skwierzyńskiego 151. Batalionu Lekkiej Piechoty im. Zesłańców Sybiru
        oraz Hufcowi ZHP w Międzyrzeczu za pomoc w organizacji Konkursu i propagowaniu go w środowisku lokalnym.

Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy konkurs będzie wyrazem naszej szczególnej miłości
        do ojczyzny, której 105. rocznica odzyskania niepodległości napawa nas radością i dumą.

Marcin Jędrowski

Anna Kloc